Rommetravet tar hand om lördagens V75-tävlingar och High On Pepper (V75-3) är ett givet spikbud. Men helgens stora händelse är söndagens Prix d’Amérique med San Moteur som en av favoriterna.
På söndag är det dags för årets höjdpunkt i Frankrike, Prix d’Amérique på Paris-banan Vincennes. Distansen som gäller är 2 700 meter med hela 450 000 euro till vinnaren och jag tycker att årets upplaga ser mycket intressant ut på förhand.
Titelförsvararen Idao de Tillard får gälla som favorit med tanke på hans fina vinter förra året. Han var bra i genrepet och det ser ut som att stjärnan är tillbaka i full form. Jag har även på näthinnan hans otroliga upphämtning efter galopp i Elitloppet.
En tidig utmanare är Björn Goop och Håkan Arvidssons San Moteur. Hästen var inkvalad till storloppet även i fjol men drabbades tyvärr av en skada. Hästen har blandat och gett lite i de senaste starterna men såg lysande ut i genrepet. Jag har inte sett honom bättre sedan han sprang världsrekord sensommaren 2022 och det känns som att uppladdningen har varit bra.
Goop har rutinen
Prix d’Amérique är ett tufft lopp att köra och det gäller att Björn Goop får till styrningen men han vunnit tre gånger tidigare och är vass i den här typen av lopp.
Go On Boy är också ett tidigt segerbud. Det är en kanonhäst som alltid brukar avsluta starkt och hästen kan vinna om han får rätt lopp.
Loppets outsider är Hussard du Landret som slog San Moteur i ett av uttagningsloppen.
Daniel Redéns Don Fanucci Zet är det andra blågula hoppet men jag tror att han är ute på lite för djupt vatten.
Jag brukar vara med i eftersnacket från Prix d’Amérique i Radiosporten men i år ska man satsa mer. Tillsammans med Christian Olsson kommer vi att referera loppet i direktsändning.
Lördagens V75 avgörs på Romme.
High On Pepper (V75-3) glänste på Bergsåker i förra loppet och den här gången
garderar jag inte.
V75-1: 6 Nouchka di Quattro var jättebra i förra loppet och har fyra raka segrar. Från springspår har hon bra chans att tidigt komma till ledningen och Nouchka di Quattro känns som ett starkt spikbud i det här stoloppet.
V75-2: Kallbloden gör upp i andra avdelningen och känns som att det behövas ett par streck. 1 Baias ser ut att bli favorit men jag tror inte att spåret är perfekt. 11 Svarte Petter gick jättebra efter galopp senast och från det här läget borde han sköta sig. 9 Arding gör comeback men brukar tävla bra på svensk mark.
V75-3: Silverhästar möter gulddivisionen i en spårtrappa och 12 High On Pepper startar med mycket bra segerchans. Han vann lekandes lätt i förra loppet och motståndet är inte tuffare här.
V75-4: Fjärde avdelningen är omgångens andra stolopp och jag streckar sex hästar. 2 Heavenly Laday och 5 Vida Roc är tidiga bud på startvolten men glöm heller inte 3 Princess Eleonora. 11 Rya Håleryd räknas tidigt från tillägg men hon är en nybliven fyraåring och jag vet inte hur hon hanterar den långa distansen.
V75-5: 4 Tretiak var stor favorit i V75 i förra loppet men då gjorde han bort sig med galopp. Hästen är mycket bra och har toppchans om han sköter sig. Det är ganska tunt bakom favoriten och jag kör med tre spikar denna vecka.
V75-6: Ett ganska öppet flerklass lopp där jag tror mest på 7 Lookin At Lucky. Han har fin chans om han kommer till ledningen men hästen är orutinerad och det finns intressanta garderingsbud.
V75-7: 1 Cubalibre Jet har toppform och är min förstahäst i bronsförsöket men han kan bli fast på innerspår och en skräll kan ligga på lut. Det ser ut att bli tuff körning från början och då bjuds hästar från lite sämre lägen in i matchen. 6 Portofino är en rolig skräll.
Thomas system
V75-1: 6 Nouchka di Quattro. Res: 7-4.
V75-2: 1, 2, 7, 9, 10, 11. Res: 4-6.
V75-3: 12 High on Pepper. Res: 6-10.
V75-4: 2, 3, 5, 9, 10, 11. Res: 7-12.
V75-5: 4 Tretiak. Res: 9-10.
V75-6: 1, 3, 7, 8, 9, 11, 14. Res: 13-5.
V75-7: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12. Res: 7-10.
Spelförslaget är på 2 268 rader och kostar 1 134 kronor att lämna in. Om man spikar 7 Lookin At Lucky i den sjätte avdelningen blir systemet på 324 rader och kostar 162 kronor.