0705 - 44 01 66

Vi närmar oss sommaren och får se allt bättre hästar och prestationer på landets banor. Jag har ingen het chans på V75 på hemmaplan men i ett ramlopp gör Nova Mahiron spännande comeback.

Kajsa Frick är första kvinna att vinna 1 000 lopp som kusk men hon är ännu inte med i tusenklubben eftersom där räknas inte segrar i B-lopp. Oavsett är det mycket bra gjort och hon har banat väg för många andra tjejer i travsporten.
I travet kan killar och tjejer tävla på lika villkor och numera har vi fler framgångsrika kvinnor på 
tävlingsbanorna.

Han är given i Elitloppet
Don Fanucci Zet var toppfin i på Solvalla i onsdags och som han såg ut är han enligt mig given som en av 16 hästar i Elitloppet. Daniel Redéns häst vann storloppet sista söndagen 2021. Stjärnan har varit med även 2022 och 2023 men galopperat från innerspår i final 
respektive försök.

På tal om Elitloppet har franske Go On Boy blivit klar till årets upplaga. Hästen var delad tvåa i fjol och är en spännande häst. Han är alltid snabb till slut men brukar vara för sent ute. Om man får snurr på Go On Boy lite tidigare i loppen så blir han segerfarlig.

V75 förra veckans kördes på Bergsåker och i högsta klassen vann Kentucky River och Örjan Kihlström. Daniel Redén tränar även honom och insatsen var mycket bra. Nu är han klar för finalen i Paralympiatravet på Åby första helgen i maj.
Jag vill även ge överbetyg till Mellby Jinx som jag spikade. Hästen blev lite laddad efter att ha fått öppna tufft för ledningen och då blir det svårt att stå hela vägen hem när det är full väg.

På lördag är det Jägersro och jag tror att Bengurion Jet har bra chans att vinna veckans försök till storloppet på Åby.
Själv kör jag tre hästar på V75 men det är långsökt att tro på seger.
Nova Mahiron gör comeback i ett försök i Diamantstoet innan V75. Hästen känns jättefin i jobben och har aldrig förlorat en årsdebut.

 

V75-1: Lördagens omgång inleds med ett ganska öppet försök i lägsta klassen. 6 Emerald Island har perfekt läge och är min förstahäst men det finns intressanta motbud. 1 King Of Sand kan duga från perfekt läge och även favoritens stallkamrat 3 Gibraltar bör passas.

V75-2: 6 Ohh Tooma känns som ett starkt spikbud i Diamantstoet. Hästen har årsdebuten avklarad och bra chans att komma till ledningen. Därifrån blir hon svårslagen.

V75-3: 2 Hidalgo Heldia gick jättebra bakifrån senast men det är ett mycket bra försök i silverdivisionen. 1 Catullo Jet kan knappast spetsa men räknas om han hittar ut från innerspår. Streck även för 3 Winner Brodde och 7 Global Dubhe. Jag startar 10 Stenson men motståndet är tufft och från bakspår siktar vi på pengar.

V75-4: Fjärde avdelningen är ett stayerlopp. 12 Even Steven, 13 Harpy och 15 Under Armour är en stark trio från dubbla tillägg. 6 Bowler Day står bra till på startvolten och han kändes fin när jag vann med honom näst senast. Jag tar även med 3 Dee Godfather men min 4 Dogleg får svårt att vinna.

V75-5: Mitt andra spikbud kommer i näst lägsta klassen. 6 Boreas var med i Kriteriet i fjol och såg väldigt fin ut i årsdebuten. Hästen är mycket snabb från början och jag tycker att Gustav Johansson har bra chans att komma till spets.

V75-6: Det är mycket snack om 8 Dany Capar i bronsförsöket men från spår åtta vill inte jag spika. 3 In Love Mearas har bra spetschans och 1 Frankie Godiva kan få en perfekt resa på innerspår. Pass upp även för 4 Pingis.

V75-7: Högsta klassen avslutar och 4 Bengurion Jet är given etta men det finns ett par roliga garderingsbud. 3 King Schermer är stark och 1 Unico Broline har läget. 2 Ferrari Sisu och 5 Indy Rock är också tänkbara.

Thomas system
V75-1: 1, 3, 4, 5, 6, 8. Res: 11-10.
V75-2: 6 Ohh Tooma. Res: 14-10.
V75-3: 1, 2, 3, 7. Res: 8-5.
V75-4: 3, 6, 12, 13, 15. Res: 14-5.
V75-5: 6 Boreas. Res: 3-4.
V75-6: 1, 3, 4, 8. Res: 7-2.
V75-7: 1, 2, 3, 4, 5. Res: 9-10.
Spelförslaget är på 2 400 rader och kostar 1 200 kronor att lämna in. Om man spikar 4 Bengurion Jet i den första avdelningen blir systemet på 480 rader och kostar 240 kronor.