Lördagen bjuder på spännande tävlingar från Solvalla. Det är fina unghästar och rikstotofinaler på menyn. Jag har kvalat in en duo till finalerna och båda mina hästar ska ses med outsiderchans.
Förra veckan nåddes vi av beskedet att Leif ”Loket” Olsson har gått bort. Jag lärde känna honom när jag flyttade till Åbytravet i slutet av 80-talet. ”Loket” jobbade på Radio Göteborg och kom ut till travbanan med en apparat på ryggen och gjorde reportage då och då. Han var precis på samma sätt då som på senare år.
Loket har gjort ett otroligt jobb PR-mässigt för travsporten. Inte minst genom Bingolottohästen som alla ville vinna. Han har även ägt många travhästar och investerat i toton.
Jag minns även när han jobbade i vinnarcirklarna. Han kunde säga vad som helst till vem som helst och ingen tog illa upp. Loket kunde föra sig både i slott och koja.
Spännade möte i Paris
Storloppssäsongen i Paris fortsätter och på söndag körs Prix de France över 2 100 meter med 180.000 euro till vinnaren. Jörgen Westholms Working Class Hero har tävlat starkt på Vincennes och testar mot den yppersta eliten. Prix d’Amérique-vinnaren Idao de Tillard hade planerat att starta i storloppet men han har lämnat återbud på grund av en lättare skada.
Totalt är 13 hästar med i Prix de France och även Sabine Kagebrants Kilmister och Don Fanucci Zet, som tränas av Daniel Redén, är med.
På lördag är det mycket fina tävlingar på Solvalla. Det är V75-finaler som håller hög klass och utanför kupongen körs fyra avdelningar av Margaretas Tidiga Unghästserie där vinnarna belönas med 300 000 kronor.
Jag har kvalat in två hästar och både De Chambeau (V75-3) och Marabou Brodda (V75-6) startar med skrällchans. De Chambeau har bättre spår och är den hetare chansen om jag måste välja. Decision Maker (V75-1) är ett toppsto som blir svårslagen i silverfinalen.
V75-1: Jag tycker att det är helt rätt att ston ska få vara med i silverdivisionen och all heder åt Stefan Melander som plockar ut 6 Decision Maker under vintern. Hon är jättebra och blir svårslagen. Vid gardering ska 10 Winner Brodde räknas tidigt.
V75-2: 6 S.G.Edison har gått bra och borde ha fin chans men det känns som en ganska öppen final i lägsta klassen. 9 Bekir H.T.V. gjorde en fin insats på Jägersro senast och ska också räknas tidigt. 5 Just Gary passas även om han kanske är bäst på kort distans.
V75-3: Jag startar 3 De Chambeu i klass I-finalen. Hästen var duktig näst senast men i förra loppet låg han på för mycket utvändigt ledaren och jag tror på en bättre insats här. Han känns fin och är inte borta. 12 Jobspost är bra men läget är tufft. 4 Staro Royal Mark har varit stark och jag streckar även 2 Makalu Doc.
V75-4: 6 True Blue kom inte in i matchen i Kalmar förra helgen och Hanna Lähdekorpi har jättebra form på stallet. Jag spikar på lilla systemet men det är ett öppet stolopp. 1 Rya Håleryd är ett givet segerbud och skrällbudet heter 14 Quicka.
V75-5: 6 Nasha är mitt förstastreck i klass II-finalen. Det är en jättefin häst som har bra chans om håller sig lugn. Stallkamraterna 8 Tretiak och 9 Fahrenheit är tidiga segerbud. Jag tar även med formstarke 4 Neymar Boko.
V75-6: 7 Laferrari Dimanche lär laddas mot ledningen i Diamantstoet men det är ett tufft lopp. 12 Lady Beluga var jättebra senast och räknas tidigt. Min 11 Marabou Brodda hade krafter kvar senast och var förbättrad. Vi gynnas om det blir högte tempo och hon har tidigare gått bra på Solvalla.
V75-7: Jag tycker att 6 Cubalibre Jet har varit jättebra vid segrarna och han blir svårslagen i bronsfinalen. Hästen är sylvass med ryggresa och har bra chans att fälla alla.
Thomas system
V75-1: 6 Decision Maker. Res: 10-2.
V75-2: 2, 5, 6, 9, 12. Res: 3-8.
V75-3: 2, 3, 4, 12. Res: 8-6.
V75-4: 1, 4, 5, 6, 10, 14. Res: 12-15.
V75-5: 4, 6, 8, 9. Res: 2-3.
V75-6: 2, 4, 7, 11, 12. Res: 10-8.
V75-7: 6 Cubalibre Jet. Res: 4-3.
Spelförslaget är på 2 400 rader och kostar 1 200 kronor att lämna in. Om man spikar 6 True Blue i den fjärde avdelningen blir systemet på 200 rader och kostar 100 kronor.